GENÇ FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

YöK Baskanı değişti yasaklar kalmaya başladı...

YöK Baskanı değişti yasaklar kalmaya başladı... Empty YöK Baskanı değişti yasaklar kalmaya başladı...

Mesaj  MeGaMeN C.tesi Ara. 15, 2007 5:09 am

YöK Baskanı değişti yasaklar kalmaya başladı... 90640
YÖK'te ilk yasak kalktı!

[[Alıntıdır]]YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, 'yasaklar kalkmalı' dedi ve ilk somut adımı attı. YÖK Başkanı Özcan'ın kaldırdığı ilk yasak bu oldu:

YÖK'te ilk kaldırılan yasak öğretim üyelerinin konuşma yasağı oldu. Göreve geldikten sonra "Üniversitelerdeki tüm yasaklar kalkmalı" diyerek özgürlük mesajı veren yeni YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, 'izinsiz televizyona çıkan' bir öğretim üyesine açılan soruşturmayı kaldırttı.
Katıldığı bir televizyon programında "başın örtülmesi konusunda baskı olmamalı" dediği için hakkında soruşturma açılan Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi İslam Felsefesi Ana Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Şahin Filiz, "YÖK Başkanı'na çok teşekkür ediyorum. Özgürlük konusunda ne kadar samimi olduğunu gösterdi" dedi.
SORUŞTURMAYI KALDIRTTI

Şahin Filiz'i arayıp durumu öğrenen ve arkasından da "hem teyit etmek, hem de durumu düzeltmek için" Selçuk Üniversitesi Rektörü Süleyman Okudan'ı aradığını ifade eden Prof. Dr. Özcan, konuyla ilgili olarak şunları söyledi: "Biz, öğretim üyelerinin televizyon programlarına katılmak için izin almadan şehir dışına çıktıklarını biliyoruz. Bazen bu akşam vakitlerine denk geliyor, izin alamıyorlar.
Bu, çok da önemli bir şey değil. Bir intihal ve zimmet suçu değil. Böyle suçları affetmeyelim ama sonuçta bir bilim adamı. Filiz Bey'in konusunda sadece izinsiz gitme yok. Birazcık kural dışı durumları olan bir öğretim üyesiymiş. Kendisi de bana 'İşte ben Ramazanda oruç tutmam' dedi. Onun oruç tutup tutmaması beni hiç alakadar etmez, 'kimseyi de alakadar etmez' diye düşünüyorum. Üniversitede böyle birkaç aykırı davranış üst üste gelirse bakışlar değişiyor, negatif enerji topluyor. Belki de az cezalandırmak istenmiş olabilir, ama durum düzeldi.
Böyle küçük şeylerden dolayı üniversitelerin ismi geçmez ve gazetelere küçük düşmeyiz." Filiz ise YÖK Başkanı'na tavrından dolayı teşekkür ettiğini belirterek, "YÖK Başkanının bir doçenti telefonundan arayıp özgürlük desteği vermesi çok güzel.Bu ortam hepimizin özlediği üniversite kalitesini yakalamamıza yarayacak diye düşünüyorum" dedi.

BAŞÖRTÜ KARŞITI DEĞİLİM

Özcan başörtüsü konusundaki sözlerinin de çarpıtıldığını belirterek,"Başörtü baskı kaynağı olmasın insanlar 'başım açık da olsa İslam'dan çıkmıyorum' diyebilmeli. Yasalarla başörtü yasağı gelir geçer ama, dinde bir emir olduğu sürekli empoze edilirse bu olmaz. Biz bunları akademik olarak konuşabilmeliyiz. Yoksa 'başörtü olmasın, başörtü karşıtıyım' gibi anlaşılması üzücü olur, yanlış olur" dedi.

HeLalsin Başkan Devam et...
MeGaMeN
MeGaMeN

- Similar topics