GENÇ FORUM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

vista/xp kararsız kalanlarBUYRUN İÇERİYE....

2 posters

vista/xp kararsız kalanlarBUYRUN İÇERİYE.... Empty vista/xp kararsız kalanlarBUYRUN İÇERİYE....

Mesaj  Misafir C.tesi Ara. 15, 2007 5:01 am

VİSTADA 9 EKSİK;
) Ciddi bir donanım ihtiyacı. Bahsedilen 2Gb ram ve tercihen kendine ait 256Mb hafızalı grafik hızlandırıcılı ekran kartı.

Herşey bir yana, bu piyasadaki birçok laptopın direkt olarak çöpe gitmesi demek. 2Gb ram takmanıza izin veren laptopların sayısı son bir yılda artmış olsa da, kendine dedike 256Mb ram, $1000 civarında (ülkemizde satılan laptopların büyük çoğunluğu) kolaylıkla bulunabilecek bir şey değil.

2) Çok fazla Vista sürümü.

MS'nin daha önce Milenium serisi ile denediği, son olarak da Avrupa'ya özel çıkarttığı (XP versionları arasında saymadığı) Windows Starter Edition ile tekrar ısıtarak ortaya sunduğu model Vista'da da geçerli. Bu versionların ne gibi kısıtlamaları olduğunu sanırım daha sonra göreceğiz. 3) $300'lık etkiket.

Adamların malı istedikleri fiyatı koyabilirler denilebilir/denilmeli belki de.

4) Yeni lisanslama teknolojisi.

Yeni volume-lisanslama teknolojisi kurulum sayısına veya sistemleri aktive etmek için dedike anahtar-yönetimi sunucularına ihtiyaç duymakta.

5) Yaklaşık 10Gb harddisk alanı.

Harddisk fiyatlarının GB'ı $1'ın altına düştüğü bu günlerde, birçokları için bu bir sorun teşkil etmese de şöyle bakmak lazım. Artık bir kez kurup, sonra yedek imajını DVD'e kaydedebileceğiniz bir işletim sisteminiz olmayacak.

6) Uzun kurulum süresi.

Yoruma açık.

7) SMB protokolünün değişmesi.

Bu gerçekten tatsız bence, birçok kurumun daha verimli bulduklarından dolayı dosya sunucularını Linux üzerinde SAMBA ile tutmaları oldukça bilinen bir uygulama, hal böyleyken bu tür bir değişikliğe gitmenin sebebi biraz daha belli oluyor sanırım.

Cool Vista'nın kullanımındaki ciddi farklılıklar.

Arayüzün XP'den çok farklı olması sebebiyle, halihazırdaki birçok Linux dağıtımının grafik arayüzlerinin kullanıcılara geçiş aşamasında Vista'ya geçmekten çok daha fazla kolaylık sağlayabileceği söyleniyor. Kullanmadım bilmiyorum. Fakat Ubuntu ile birlikte Linux'un bu alanda gerçekten birçok şeyi, annane-uyumlu hale getirdiği de bir gerçek.

9) WordPad artık .doc dosyalarını açamayacak.

Çocukça gelebilir ama bu değişiklikten dolayı gözyaşlarını tutamayacak insanlar var Sanırım .doc dosyalarını iyi kötü okumak için bile Office almayı zorlamak için yapılmış bu (ya da Open Office kurmayı

Son olarak da, (bunu onaylatamadım, ama MS lisansı satan bir arkadaşımdan edindiğim bilgi) Exchange 2007 sadece 64 Bit üzerinde lisanslanıyor!

Gelin, fanatikliğe kaçmadan, mantık sınırları içinde bu değişiklikleri tartışalım. Sizce bunlar Vista'ya geçişte gerkçekten etkisiz mi kalır? Yoksa bugün o gün mü?

BU DA VİSTANIN KÖTÜ TARAFLARI;
1-Görünüş: Vista'nın genel arabirimi kullanışlı değil. Fontlar çok yer kaplıyor. Seçilen renklerin kontrastı da yetersiz. Kullanımı olumsuz yönde etkiliyor... Buna çözüm olarak, yeni bir skin çıkabilir.

2-Vista XP kadar "kararlı" değil. Birkaç defa mavi ekran gördüm! (XP'de ise nerdeyse *hiç* görmemiştim) Vista'dayken sağlam bir zemine basmadığımı hissediyorum.... Buna çözüm olarak da bir takım bugfix'ler çıkmalı. En önemlisi de SP.

3-"Vista için" çıkarılan programlar, Vista'yla gerçekten uyum sağlamıyor, sorun çıkarıyor. Bunlar ilk versiyon olmalarından olabilir. İlerde uyumlulukları gelişebilir.

4-Eksik driver'lar: Laptop'un Vista sürücüleri yoktu. Bunlar olmadan da sistem çalışıyor, ama olsa daha iyi olur. (Ek not: Ati, Vista için mobil ürünlerdeki driver desteğini geri çekmiş!! Yani Ati ekran kartına driverı ancak laptop üreticisinden alabiliyorsunuz (varsa)... Aferin Ati'ye!)

5-Sorunsuz bir crack yoktu. Şimdi BIOS'la ilgili bir crack'ten bahsediliyor. İyi bir crack çıkması lazım. (Lisanssız kullanıyorsanız tabi.)

6-Scrollbar'lı Start Menüsü tam bir facia olmuş! XP'nin menüsü zaten kötüydü, Vista'yla birlikte iyice kullanışsızlaşmış!... Çözüm: yok gibi görünüyor ama belki third party programlar çözüm olabilir.

7-Kullanım gıcıklıkları: Vista'da birşeyleri ayarlamak için gidilecek yol beni gıcık ediyor. Derli toplu bir yapısı yok. Mesela sağ tıklayıp properties demiyorsunuz da, bir yere girip "I want to bilmemne falan fişman" gibi bir cümleye tıklıyorsunuz! Cümlenin anlamını düşünüp ordan ne çıkabilir diye tahmin ediyorsunuz! (Daha çok "insana hitap etsin" diye düşünmüşler: İğrenç olmuş!)... Çözümü: Mecburen alışkanlık.

8-Dosya operasyonları: Vista'da bir dosyayı silmek, taşımak, kopyalamak gibi işlemler daha çok bekletiyor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

Misafir
Misafir

vista/xp kararsız kalanlarBUYRUN İÇERİYE.... Empty Geri: vista/xp kararsız kalanlarBUYRUN İÇERİYE....

Mesaj  M_Y_HosH Paz Ara. 16, 2007 4:18 am

senin aklından geldiyse aboooooooo aferin lan ali helalimsin bu vista sende mutasyon etkisi yapmış Very Happy
M_Y_HosH
M_Y_HosH
Admin
Admin

Nerden? : Forum Yetkilisi

https://gencforum.forumotion.co.uk

vista/xp kararsız kalanlarBUYRUN İÇERİYE.... Empty Geri: vista/xp kararsız kalanlarBUYRUN İÇERİYE....

Mesaj  CıLGıN Paz Ara. 16, 2007 5:32 am

Ben her zaman için Xp/vista olayına Xp Derim cünkü Xp daha hızlı vistada cekıcı olmak için sadce grafikler biraz daha guzel o kadar yoksa cok bır farklılık yok hem bazı xp oyunlarını vista oynatmıyor [ Bana Gore Xp ]
CıLGıN
CıLGıN

Mesaj  M_Y_HosH Paz Ara. 16, 2007 7:15 am

ya oynatma meselesinden ziyade xp daha kolay daha hızlı hem vista görüntüsünü xp ye uygulaya biliyorsun hem exe dosyalarını açmıyor du ama ben açabiliyorum artık
M_Y_HosH
M_Y_HosH
Admin
Admin

Mesaj  Misafir Salı Ara. 18, 2007 1:27 pm

eline sağlık

Misafir
Misafir

Mesaj  Misafir Perş. Ara. 20, 2007 5:32 am

vistayı yükledim aklım başıma geldi.VİSTA'NIN CEHTİRDİĞİ ÇİLEYİ ANCAAK YAŞAYANLAR ANLAR:D

Misafir
Misafir

Mesaj  Misafir Perş. Ara. 20, 2007 5:34 am

VİSTAYI yüklemek isteyenler acele etmesin çünkü; vista'da uyumsuzluk yapan programlar 4 ay içinde güncellenecek ve oyle bir sorun kalmayacak ama yinede siz bilirsiniz acele ederseniz pişman olabilirsiniz

Misafir
Misafir

Mesaj  M_Y_HosH Perş. Ara. 20, 2007 10:19 am

alicim sana katılıyorum
M_Y_HosH
M_Y_HosH
Admin
Admin

- Similar topics